Hull 4NCL International Congress

GM Norm Tournament 2022

12-16 October

 
         

No. FED Ti

Name

FideID Rtg
1 GM

Twan Burg

1010697 2511
2 GM

Gabor Nagy

737119 2488
3 IM

Matthew Wadsworth

415804 2467
4 IM

Marcus Harvey

400092 2463
5 GM

Matthew Turner

402893 2461
6 FM

Shreyas Royal

448869 2431
7 FM

Maciej Czopor

21805431 2424
8 IM

James P Jackson

416860 2408
9 IM

Jonah B Willow

438804 2395
10 IM

Gediminas Sarakauskas

12800724 2395

 

 

Mathew Wadsworth

 

Marcus Harvey

Twan Burg, 2511

 

Gabor Nagy, 2488

 

M. Wadsworth, 2467

 

Marcus Harvey, 2463

Matthew Turner

 

 

Shreyas Royal

Matthew Turner, 2461  

Canham Turner Conference Centre

  Shreyas Royal, 2431

Maciej Czopor

 

 

Gediminas Sarakauskas

 

Maciej Czopor, 2424   James Jackson, 2408   G. Sarakauskas, 2395   Jonah B Willow, 2395

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schedule

Round 1: 3pm Wed 12 Oct

Round 2: 10am Thu 13 Oct

Round 3: 3pm Thu 13 Oct

Round 4: 10am Fri 14 Oct

Round 5: 3pm Fri 14 Oct

Round 6: 10am Sat 15 Oct

Round 7: 3pm Sat 15 Oct

Round 8: 10am Sun 16 Oct

Round 9: 3pm Sun 16 Oct

 

 

Venue: Canham Turner Conference Suite

Rounds 1-5 Byron Suite

Rounds 6-9 Kingsley Suite (alongside the Congress Open).

 

All games were available live at chess24.com and lichess.org

 

 

 

 

 

 

 

 


 

All Games | PGN

 

 

 

 

Starting Rank Crosstable | Chess Results.com | Replay Games | PGN

 

The draw below was made at the East Kilbride Allegro Event - with thanks to Alex McFarlane.

 

Rk. FED Ti

Name

Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.
1

IM

Jonah B Willow 2395   0 0 1 1 4
2 IM Matthew Wadsworth 2467   1 0 0 4
3 GM Gabor Nagy 2488   0 1 4
4 IM James P Jackson 2408   0 1 0 4
5 FM Maciej Czopor 2424 1 0 1   0 1 5
6 GM Twan Burg 2511 1 1   0 1 5
7 FM Shreyas Royal 2431 1 1   0 5
8 GM Matthew Turner 2461 0   4
9 IM Marcus Harvey 2463 0 1 1 1   5
10 IM Gediminas Sarakauskas 2395 0 0 1 0 0   3

 

Round 1         

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
1 IM

Willow Jonah B

2395 1-0 IM

Sarakauskas Gediminas

2395 10
2 IM

Wadsworth Matthew J

2467 - IM

Harvey Marcus R

2463 9
3 GM

Nagy Gabor

2488 - GM

Turner Matthew J

2461 8
4 IM

Jackson James P

2408 - FM

Royal Shreyas

2431 7
5 FM

Czopor Maciej

2424 - GM

Burg Twan

2511 6
 

 

     

 

   

Round 2 

 

     

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
10 IM

Sarakauskas Gediminas

2395 0-1 GM

Burg Twan

2511 6
7 FM

Royal Shreyas

2431 - FM

Czopor Maciej

2424 5
8 GM

Turner Matthew J

2461 - IM

Jackson James P

2408 4
9 IM

Harvey Marcus R

2463 - GM

Nagy Gabor

2488 3
1 IM

Willow Jonah B

2395 - IM

Wadsworth Matthew J

2467 2
 

 

     

 

   

Round 3 

 

     

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
2 IM

Wadsworth Matthew J

2467 - IM

Sarakauskas Gediminas

2395 10
3 GM

Nagy Gabor

2488 - IM

Willow Jonah B

2395 1
4 IM

Jackson James P

2408 1-0 IM

Harvey Marcus R

2463 9
5 FM

Czopor Maciej

2424 - GM

Turner Matthew J

2461 8
6 GM

Burg Twan

2511 - FM

Royal Shreyas

2431 7
 

 

     

 

   

Round 4 

 

     

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
10 IM

Sarakauskas Gediminas

2395 - FM

Royal Shreyas

2431 7
8 GM

Turner Matthew J

2461 - GM

Burg Twan

2511 6
9 IM

Harvey Marcus R

2463 1-0 FM

Czopor Maciej

2424 5
1 IM

Willow Jonah B

2395 - IM

Jackson James P

2408 4
2 IM

Wadsworth Matthew J

2467 - GM

Nagy Gabor

2488 3
 

 

     

 

   

Round 5 

 

     

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
3 GM

Nagy Gabor

2488 1-0 IM

Sarakauskas Gediminas

2395 10
4 IM

Jackson James P

2408 - IM

Wadsworth Matthew J

2467 2
5 FM

Czopor Maciej

2424 1-0 IM

Willow Jonah B

2395 1
6 GM

Burg Twan

2511 0-1 IM

Harvey Marcus R

2463 9
7 FM

Royal Shreyas

2431 - GM

Turner Matthew J

2461 8
 

 

     

 

   

Round 6 

 

     

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
10 IM

Sarakauskas Gediminas

2395 - GM

Turner Matthew J

2461 8
9 IM

Harvey Marcus R

2463 1-0 FM

Royal Shreyas

2431 7
1 IM

Willow Jonah B

2395 0-1 GM

Burg Twan

2511 6
2 IM

Wadsworth Matthew J

2467 1-0 FM

Czopor Maciej

2424 5
3 GM

Nagy Gabor

2488 - IM

Jackson James P

2408 4
 

 

     

 

   

Round 7 

 

     

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
4 IM

Jackson James P

2408 0-1 IM

Sarakauskas Gediminas

2395 10
5 FM

Czopor Maciej

2424 - GM

Nagy Gabor

2488 3
6 GM

Burg Twan

2511 1-0 IM

Wadsworth Matthew J

2467 2
7 FM

Royal Shreyas

2431 - IM

Willow Jonah B

2395 1
8 GM

Turner Matthew J

2461 - IM

Harvey Marcus R

2463 9
 

 

     

 

   

Round 8 

 

     

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
10 IM

Sarakauskas Gediminas

2395 - IM

Harvey Marcus R

2463 9
1 IM

Willow Jonah B

2395 1-0 GM

Turner Matthew J

2461 8
2 IM

Wadsworth Matthew J

2467 0-1 FM

Royal Shreyas

2431 7
3 GM

Nagy Gabor

2488 - GM

Burg Twan

2511 6
4 IM

Jackson James P

2408 0-1 FM

Czopor Maciej

2424 5
 

 

     

 

   

Round 9 

 

     

 

   
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
5 FM

Czopor Maciej

2424 1-0 IM

Sarakauskas Gediminas

2395 10
6 GM

Burg Twan

2511 - IM

Jackson James P

2408 4
7 FM

Royal Shreyas

2431 1-0 GM

Nagy Gabor

2488 3
8 GM

Turner Matthew J

2461 - IM

Wadsworth Matthew J

2467 2
9 IM

Harvey Marcus R

2463 - IM

Willow Jonah B

2395 1
         

 

   

 


 

       

 


4NCL

Four Nations Chess League

top ^