Hull 4NCL International Congress

GM Norm Event 2021

20-24 October

 
         

No. FED Ti

Name

FideID Rtg
7 GM

Fodor Tamas Jr.

723762 2524
3 GM

Davies Nigel R

404420 2475
5 GM

Turner Matthew J

402893 2471
9 IM

Clarke Brandon G I

400319 2442
1 FM

Murphy Conor E

421669 2428
2 IM

Wadsworth Matthew J

415804 2425
4 FM

Czopor Maciej

21805431 2411
8 IM

Jackson James P

416860 2386
10 FM

Willow Jonah B

438804 2353
6 FM

Royal Shreyas

448869 2226

 

 

 

Tamas Fodor Jr., 2524

 

Nigel R Davies, 2475

  Matthew Turner, 2471  

Brandon Clarke, 2442

 

 

Conor E Murphy, 2428

 

Canham Turner Conference Centre

  M J Wadsworth, 2425

 

 

 

Maciej Czopor, 2411

  James P Jackson, 2386  

Jonah B Willow, 2353

 

Shreyas Royal, 2226

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 
       

Schedule

Round 1: 3pm Wed 20 Oct

Round 2: 10am Thu 21 Oct

Round 3: 3pm Thu 21 Oct

Round 4: 10am Fri 22 Oct

Round 5: 3pm Fri 22 Oct

Round 6: 10am Sat 23 Oct

Round 7: 3pm Sat 23 Oct

Round 8: 10am Sun 24 Oct

Round 9: 3pm Sun 24 Oct

 

Venue: Canham Turner Conference Suite

Rounds 1-5 Austin-Blake Suite

Rounds 6-9 Kingsley Suite (alongside the Congress Open).

 

All games will be available live at chess24.com and lichess.com.

 

 

 


 

GM Event Final Crosstable | Chess Results.com | Replay Games | PGN

 

Rk. FED Ti

Name

Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.
1

FM

Czopor Maciej 2411   1 0 1 1 1 6
2 GM Fodor Tamas Jr. 2524 0   1 1 1 1 6
3 FM Murphy Conor E 2428   1 0 0 1 1 1 5
4 GM Turner Matthew J 2471 1 0   0 1 1 1 5
5 IM Jackson James P 2386 0 1 1   0 1 5
6 IM Clarke Brandon G I 2442 0 1   1 0 0 1 4
7 IM Wadsworth Matthew J 2425 0 0 1 0 0   1 1 4
8
GM Davies Nigel R 2475 0 1   0 4
9 FM Willow Jonah B 2353 0 0 0 1 0   1 3
10 FM Royal Shreyas 2226 0 0 0 0 0 0 0 1 0   1

 

Round 1               

SNo.

 

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
1 FM

MURPHY Conor E

2428 1-0 FM

WILLOW Jonah B

2353 10
2 IM

WADSWORTH Matthew J

2425 0-1 IM

CLARKE Brandon G I

2442 9
3 GM

DAVIES Nigel R

2475 - IM

JACKSON James P

2386 8
4 FM

CZOPOR Maciej

2411 1-0 GM

FODOR Tamas Jr.

2524 7
5 GM

TURNER Matthew J

2471 1-0 FM

ROYAL Shreyas

2226 6
               
Round 2               
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
10 FM

WILLOW Jonah B

2353 1-0 FM

ROYAL Shreyas

2226 6
7 GM

FODOR Tamas Jr.

2524 - GM

TURNER Matthew J

2471 5
8 IM

JACKSON James P

2386 - FM

CZOPOR Maciej

2411 4
9 IM

CLARKE Brandon G I

2442 0-1 GM

DAVIES Nigel R

2475 3
1 FM

MURPHY Conor E

2428 0-1 IM

WADSWORTH Matthew J

2425 2
               
Round 3               

SNo.

 

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
2 IM

WADSWORTH Matthew J

2425 1-0 FM

WILLOW Jonah B

2353 10
3 GM

DAVIES Nigel R

2475 0-1 FM

MURPHY Conor E

2428 1
4 FM

CZOPOR Maciej

2411 1-0 IM

CLARKE Brandon G I

2442 9
5 GM

TURNER Matthew J

2471 0-1 IM

JACKSON James P

2386 8
6 FM

ROYAL Shreyas

2226 0-1 GM

FODOR Tamas Jr.

2524 7
               
Round 4               

SNo.

 

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
10 FM

WILLOW Jonah B

2353 0-1 GM

FODOR Tamas Jr.

2524 7
8 IM

JACKSON James P

2386 1-0 FM

ROYAL Shreyas

2226 6
9 IM

CLARKE Brandon G I

2442 - GM

TURNER Matthew J

2471 5
1 FM

MURPHY Conor E

2428 - FM

CZOPOR Maciej

2411 4
2 IM

WADSWORTH Matthew J

2425 - GM

DAVIES Nigel R

2475 3
               
Round 5               

SNo.

 

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
3 GM

DAVIES Nigel R

2475 - FM

WILLOW Jonah B

2353 10
4 FM

CZOPOR Maciej

2411 1-0 IM

WADSWORTH Matthew J

2425 2
5 GM

TURNER Matthew J

2471 0-1 FM

MURPHY Conor E

2428 1
6 FM

ROYAL Shreyas

2226 0-1 IM

CLARKE Brandon G I

2442 9
7 GM

FODOR Tamas Jr.

2524 1-0 IM

JACKSON James P

2386 8
               
Round 6               

SNo.

 

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
10 FM

WILLOW Jonah B

2353 - IM

JACKSON James P

2386 8
9 IM

CLARKE Brandon G I

2442 - GM

FODOR Tamas Jr.

2524 7
1 FM

MURPHY Conor E

2428 1-0 FM

ROYAL Shreyas

2226 6
2 IM

WADSWORTH Matthew J

2425 0-1 GM

TURNER Matthew J

2471 5
3 GM

DAVIES Nigel R

2475 - FM

CZOPOR Maciej

2411 4
               
Round 7               

SNo.

 

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
4 FM

CZOPOR Maciej

2411 - FM

WILLOW Jonah B

2353 10
5 GM

TURNER Matthew J

2471 - GM

DAVIES Nigel R

2475 3
6 FM

ROYAL Shreyas

2226 0-1 IM

WADSWORTH Matthew J

2425 2
7 GM

FODOR Tamas Jr.

2524 - FM

MURPHY Conor E

2428 1
8 IM

JACKSON James P

2386 0-1 IM

CLARKE Brandon G I

2442 9
               
Round 8               

SNo.

 

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
10 FM

WILLOW Jonah B

2353 1-0 IM

CLARKE Brandon G I

2442 9
1 FM

MURPHY Conor E

2428 0-1 IM

JACKSON James P

2386 8
2 IM

WADSWORTH Matthew J

2425 0-1 GM

FODOR Tamas Jr.

2524 7
3 GM

DAVIES Nigel R

2475 0-1 FM

ROYAL Shreyas

2226 6
4 FM

CZOPOR Maciej

2411 0-1 GM

TURNER Matthew J

2471 5
               
Round 9               
SNo.  

Name

Rtg Res.  

Name

Rtg SNo.
5 GM

TURNER Matthew J

2471 1-0 FM

WILLOW Jonah B

2353 10
6 FM

ROYAL Shreyas

2226 0-1 FM

CZOPOR Maciej

2411 4
7 GM

FODOR Tamas Jr.

2524 - GM

DAVIES Nigel R

2475 3
8 IM

JACKSON James P

2386 - IM

WADSWORTH Matthew J

2425 2
9 IM

CLARKE Brandon G I

2442 - FM

MURPHY Conor E

2428 1
               

 

       

 


4NCL

Four Nations Chess League

top ^