List of entries as at Fri 19 Jan 2024 16:32.
ENTRIES ARE CLOSED.
Open
48 entries
Num
Name
Fedn Club FIDE Std ECF Std TR
Bye Req.
1
Sarakauskas, Gediminas
IM
LTU Lancaster 2362 2464 2464
2
Arkell, Keith C
GM
ENG Cheddleton 2380 2424 2424
3
Wells, Peter K
GM
ENG White Rose 4NCL / Witney 2341 2347 2347
4
Jackson, Edward
ENG 3Cs 2180 2286 2286
5
Townsend, M Paul
ENG York 2187 2264 2264
6
Bulford, Michael
ENG Ashford 2247 2247
7
Fava, Lorenzo
ITA Cambridge 2084 2245 2245
8
Burnett, Andrew
FM
SCO Newcastle 2156 2244 2244
9
Okhai, Shabir
ENG Syston 2114 2241 2241
10
Denderski, Piotr
POL none 2137 2210 2210
11
Badacsonyi, Frankie
ENG Muswell Hill 2070 2201 2201
Round 1
12
Shearsby, Jude
ENG CCA 2133 2196 2196
Round 1
13
Chan, Sheng Liang Bernard
MAS South Birmingham 2075 2180 2180
14
Banerjee, Supratit
CM
SCO Sutton 1984 2176 2176
Round 1
15
White, Stuart A
SCO Oxford City 2014 2152 2152
16
Senior, Gary
ENG Hendon 2043 2142 2142
17
Larchikov, Maksym
UKR Hull 1871 2129 2129
Round 1
18
Idle, Oscar J
ENG Oxford 1902 2125 2125
Round 1
19
Henderson, David
ENG Tynemouth 2067 2115 2115
20
Longson, Sarah N
WFM
ENG none 2001 2115 2115
21
Pal, Rohan
ENG Coventry Chess Academy 1960 2111 2111
Round 1
22
Murawski, Jan
ENG Oxford 1940 2101 2101
23
Baer, Bruce L
ENG Birmingham 1942 2090 2090
24
Hutchinson, Paul A
ENG Scarborough 2013 2081 2081
25
Alldritt, Nigel RE
ENG St Albans 1972 2072 2072
26
McLean, Robert
ENG 3Cs 1823 2068 2068
27
Pilley, Jack
ENG Syston 1791 2068 2068
28
Zhu, Yaoyao
ENG 3Cs 1949 2067 2067
Round 1
29
Nicholson, Jim WR
ENG York 1996 2063 2063
Round 1
30
Bak, Christopher
ENG Bradford 1973 2048 2048
31
Skettos, Nicolas
CYP Phones 1880 2044 2044
32
Hepworth, Peter
ENG none 1878 2029 2029
33
Mesesan, Mircea-Marius
ENG Tamworth 1923 2026 2026
34
Cast, Julian
ENG Nomads 1910 2024 2024
35
Brencher, Paul
ENG Acomb 1851 2009 2009
36
Doran, Chris
ENG Chester 1899 2002 2002
Round 1
37
Lampard, Alice
SCO Penrith 1758 1963 1963
38
Patel, Keatan
ENG Coventry Chess Academy 1799 1950 1950
39
Garnett, John S
ENG Billingham Synthonia 1791 1949 1949
40
Latypova, Olga L
ENG Chelmsford 1725 1917 1917
Round 1
41
Booth, Steven B
ENG Great Ayton 1857 1908 1908
42
Flynn, David
ENG Nomads (Notts) 1791 1907 1907
43
Pitel, Benedikt
ENG Hull 1600 1872 1872
Round 1
44
Wynarczyk, Raymond
ENG none 1703 1868 1868
Round 1
45
Ganti, Shriaansh
ENG Wakefield 1683 1854 1854
46
Sasikumar, Srivathsan
ENG Leeds 1696 1852 1852
47
Kryshtafor, Maksym
UKR Ukraine 1459 1836 1836
48
Sheppard, Derek A
ENG Beverley 1651 1703 1703
Round 1
Under 2000
62 entries
Num
Name
Fedn Club FIDE Std ECF Std TR
Bye Req.
1
Elgar, Tim
ENG Ashton 1980 1980
Round 1
2
Middleton, Tom
ENG Wetherby 1974 1974
Round 4
3
Hall, James
ENG Ilkley Chess Centre 1749 1969 1969
4
Hymer, Barry J
ENG Ulverston 1924 1964 1964
5
Irving, Neil
SCO Edinburgh 1765 1964 1964
6
Stokes, Mike R
ENG Harrogate 1944 1960 1960
7
Mulleady, Peter J
ENG Atherton 1879 1945 1945
8
Flint, Martina
GER Eagle & Child 1825 1941 1941
Round 1
9
Cuaresma, Gerald
ENG Wakefield 1765 1929 1929
10
Gibbs, Dominic V
ENG 4NCL Iceni 1795 1927 1927
11
Waters, Andrew C
ENG Rainham, Kent 1804 1920 1920
12
Bielby, Paul R
ENG South Shields 1754 1908 1908
13
Obi, Okwose Marc
ENG Sutton Coldfield 1733 1901 1901
14
Nezis, Anastasios
ENG York 1894 1766 1894
Round 1
15
Vickery, Jim E
ENG Alwoodley 1885 1840 1885
Round 1
16
Billenness, Greg
ENG Hammersmith 1685 1874 1874
Round 1
17
Towers, Brian
IOM Isle Of Man 1706 1864 1864
18
Ashcroft, Graham J
ENG Preston 1730 1854 1854
19
Ashton, Alannah
ENG 3Cs 1714 1849 1849
Round 1
20
Kane, Robert
ENG Edinburgh 1712 1847 1847
21
Li, Xiaofan
ENG Hull 1617 1847 1847
22
O'Gorman, Brendan
ENG DHSS 1588 1843 1843
23
Webb, Nicholas
IRL The Buffs 1652 1837 1837
24
Dean, Robert A
ENG Saltaire 1742 1835 1835
25
Butterworth, Paul
ENG Ilkley Chess Centre 1550 1832 1832
26
Wheeler, Tim
ENG Gerrards Cross 1700 1831 1831
27
Kenning, Paul H
ENG Braintree 1670 1829 1829
28
May, Paul
ENG Boston Spa 1711 1828 1828
29
Jones, Neil T
ENG Maryport 1761 1824 1824
30
Macphail, Kieran
ENG Newquay 1666 1820 1820
31
Rughani, Mahin
ENG none 1692 1814 1814
Round 1
32
Patrick, David A
ENG Halifax 1752 1800 1800
Round 1
33
McKerracher, Douglas
SCO Harrogate 1779 1798 1798
34
Corcoran, Gary
ENG Ilkley 1796 1738 1796
35
Procter, Colin S
ENG South Bradford 1770 1796 1796
36
Siu, Kam Wa
HKG Woodseat 1704 1795 1795
37
Echavarria Hidalgo, Fernando
CAN York 1689 1791 1791
38
Williamson, Graham AG
SCO Crosby 1759 1787 1787
39
Wilson, Graham J
ENG none 1785 1785
40
Tomlinson, Zak
ENG Barnby Dun 1704 1782 1782
41
Cooper, Malcolm H
ENG Farnham 1698 1778 1778
42
Meredith, Daniel
ENG York 1428 1778 1778
43
Letton, Rob
ENG none 1773 1773
44
Cawston, M John
ENG Ye Olde Starre Inne 1667 1770 1770
45
Hall, David G
SCO Perth 1665 1763 1763
46
Winter, Kevin
ENG Ilkley Chess Centre 1587 1732 1732
Round 1
47
Chester, Ian B
ENG Gosforth 1691 1728 1728
48
Salisbury, Paul
ENG Boston Spa 1682 1728 1728
Round 1
49
Gallagher, Dominic
ENG Rose Forgrove 1720 1720
50
Tarbuck, Laurence JM
ENG none 1569 1708 1708
51
Sharkey, Gary
ENG Maryport 1578 1707 1707
52
Holi, Siefaldin A
SUD none 1646 1706 1706
53
Stone, Ian C
ENG Maryport 1677 1705 1705
54
Howorth, Jack
ENG York 1661 1691 1691
Round 1
55
Leigh, Dominic
ENG Darlington 1524 1687 1687
56
Mottram, Paul
ENG Leicester 1613 1674 1674
57
Freund, Michael P
ENG Sheffield Deaf 1661 1642 1661
Round 1
58
David, Barry AH
ENG London Deaf 1640 1658 1658
59
Farahmandpour, Ehsan
ENG Beckenham & Bromley 1498 1654 1654
60
Griffin-Young, Sebastian
ENG West Nottingham 1281 1548 1548
61
Nield, Christopher
SCO Strathclyde University 1437 1437
62
Huxley, Steve DG
ENG Harrogate Unrated
Under 1700
70 entries
Num
Name
Fedn Club FIDE Std ECF Std TR
Bye Req.
1
Fisher, Neal
ENG Peterborough 1514 1697 1697
2
Quaite, Toby
ENG Leeds Junior 1686 1686
3
Sayer, Ray M
ENG Ashfield 1686 1457 1686
4
Pearce, Neville R
ENG Ye Olde Starre Inne 1555 1681 1681
Round 3
5
Cuaresma, Bien
ENG Wakefield 1584 1679 1679
Round 1
6
Redmond, Nigel
ENG Saltaire 1565 1679 1679
7
Boustred, Noel J
ENG Gosforth 1675 1675
8
Roberts, Malcolm A
ENG Holmes Chapel 1602 1671 1671
9
Pointon, Mike
ENG Great Ayton 1586 1668 1668
Round 4
10
Wainwright, Charlie
ENG Ilkley Chess Centre 1667 1667
11
Webster, Vivien
ENG Halifax 1604 1663 1663
12
Zigmond, Andrew
ENG Harrogate 1522 1661 1661
13
Baxter, Martin
ENG Settle 1637 1660 1660
14
Gillett, John
ENG Ormskirk 1472 1654 1654
Round 1
15
Matthews, Graham W
ENG Hartlepool 1556 1648 1648
Round 3
16
Clare, Steve
ENG Wallasey 1609 1647 1647
17
Smith, Jacob
ENG Ilkley Chess Centre 1645 1645
18
Egan, William J
ENG none 1554 1635 1635
Round 1
19
Buckell, David J
ENG The Roebuck Utley 1549 1634 1634
20
Singhal, Saket
ENG Mutual Circle 1565 1627 1627
21
Neil, Graham
ENG Nomads Nottingham 1562 1619 1619
22
Mitchell, Ian
ENG Heywood 1562 1614 1614
23
Sloan, Cecil
USA GLCC 1397 1612 1612
24
Maher, Mike P
ENG Lichfield 1457 1606 1606
25
Edgar, Barry
ENG Gateshead 1537 1605 1605
26
Weller, Colin
ENG Scarborough 1599 1599
27
Smith, Adam
ENG Hebden Bridge 1407 1594 1594
28
Monk, Carl
ENG Ilkley Chess Centre 1593P
Round 1
29
White, Nicholas E
ENG High Wycombe 1518 1591 1591
30
De Block, Gert
BEL Cambridge 1576 1590 1590
31
Blower, Trevor R
ENG Barrow 1296 1589 1589
32
Cox, Kevin
ENG Gateshead 1589 1589
33
Hambly, Neil
ENG Hull 1585 1585
Round 1
34
Merry, John D
ENG none 1389 1583 1583
Round 1
35
Jackson, Paul Robert
ENG none 1557 1567 1567
36
Dearden, Phil
ENG St Helens 1562P
37
Berry, Mike
ENG Harrogate 1545 1545
38
Butterworth, Brian
ENG Waterloo 1543 1543
39
Oliver, Peter J R
ENG Tamworth 1316 1542 1542
40
Gibson, Stephen
ENG Sheffield Deaf 1479 1532 1532
41
Pitel, Dominik
ENG Hull 1270 1518 1518
Round 1
42
Tunnacliffe, Alan
ENG none 1515 1515
43
Johnson, Elaine
ENG none 1514 1514
44
Tate, John
ENG Ilkley Chess Centre 1506 1506
45
Dee, Neil
ENG Marple 1500 1500
46
Carey, Con
ENG Heywood 1490 1490
Round 2
47
Jackson, Malcolm
ENG Ashfield 1474 1474
48
Brown, Chris
ENG Wigston 1372 1471 1471
49
Coleman, Patrick N
ENG Lytham St Annes 1459 1459
50
Scorer, David M
ENG Lancashire 1239 1431 1431
51
Craig, Ian
ENG York Super Knights 1424 1424
52
Johnson, Stanley
ENG South Shields 1408 1408
53
Wright, George A
ENG Oxford City 1405 1345 1405
Round 3
54
Morgan, Peter
ENG St. Helens 1398 1398
55
Shortt, John
ENG none 1398P
56
Robinson, Steve
ENG none 1340 1394 1394
57
Pringle, Andrew
ENG Maryport 1387 1387
58
Jones, Mark
ENG St Helens 1381 1381
59
Collins, Steve
ENG Harrogate 1354 1369 1369
60
Waite, Nicholas
ENG Saltaire 1361 1361
61
Butler, Rene
ENG Market Harborough 1271 1356 1356
62
Fletcher, Ben J
ENG Sheffield Deaf 1347 1347
63
Maheshwari, Shlok
ENG Swinton & Worsley Community Club 1293 1293
Round 1
64
Mackenzie, Nathaniel
ENG Harrogate 1290 1290
Round 1
65
Halpin, David
ENG Boston Spa 1179 1179
Round 4
66
Simmons, Michael W
ENG Sheffield Deaf 1068 1167 1167
67
Hutchinson, Stephen A
ENG Appleby Frodingham 1151 1151
68
Merrifield, Peter
WLS Harrow 1069 1121 1121
69
Saxena, Samidh
ENG none 1096 1096
70
Raj Konwar, Daryan
ENG Ashford Unrated
Round 5
Total entries 180.